Catholic-Hierarchy DC

Bishop Edoardo Mason, F.S.C.J. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of El Obeid

Titular Bishop of Rusicade


Events

DateAgeEventTitle
8 Nov 1903BornLimena, Italy
11 Jul 192622.7Ordained PriestPriest of Sons of the Sacred Heart of Jesus
8 May 194743.5AppointedVicar Apostolic of Bahr el-Ghazal, Sudan
8 May 194743.5AppointedTitular Bishop of Rusicade
29 Jun 194743.6Ordained BishopTitular Bishop of Rusicade
10 May 196056.5AppointedVicar Apostolic of El Obeid, Sudan
28 Feb 196965.3ResignedVicar Apostolic of El Obeid, Sudan
15 Mar 198985.4DiedVicar Apostolic Emeritus of El Obeid, Sudan

MicroData Summary for Edoardo Mason:
Bishop Edoardo Mason F.S.C.J. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of El Obeid

  • a priest for 62.7 years
  • a bishop for 41.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 120, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1947, Number 57

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 29 Sep 2013