Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Stanislaus Lokuang

Deceased

Archbishop Emeritus of Taipei, Taiwan


Events

DateAgeEventTitle
1 Jan 1911Born
9 Feb 193625.1Ordained PriestPriest
21 Mar 196150.2AppointedBishop of Tainan, Taiwan
21 May 196150.3Ordained BishopBishop of Tainan, Taiwan
15 Feb 196655.1AppointedArchbishop of Taipei, Taiwan
5 Aug 197867.5ResignedArchbishop of Taipei, Taiwan
28 Feb 200493.1DiedArchbishop Emeritus of Taipei, Taiwan

MicroData Summary for Stanislaus Lokuang (VIAF: 5753761)
Archbishop Stanislaus Lokuang (born , died ) Archbishop Emeritus of Taipei

EventPlace
Birth PlaceHengyang

  • a priest for 68.0 years
  • a bishop for 42.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast