Catholic-Hierarchy DC

Bishop Lucien-Sidroine Lebrun

Deceased

Bishop Emeritus of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon-Cluny)


Events

DateAgeEventTitle
1 Mar 1896BornParis
29 Jun 192327.3Ordained PriestPriest
26 Jul 194044.4AppointedBishop of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon), France
3 Oct 194044.6Ordained BishopBishop of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon), France
22 Mar 196670.1ResignedBishop of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon-Cluny), France
22 Mar 196670.1AppointedTitular Bishop of Arae in Mauretania
10 Dec 197074.8ResignedTitular Bishop of Arae in Mauretania
5 May 198589.2DiedBishop Emeritus of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon-Cluny), France

MicroData Summary for Lucien-Sidroine Lebrun:
Bishop Lucien-Sidroine Lebrun (born , died ) Bishop Emeritus of Autun (-Châlon-sur-Saône-Mâcon-Cluny)

  • a priest for 61.9 years
  • a bishop for 44.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1940, Number 63

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013