Catholic-Hierarchy DC

Bishop Georges-Stanislas-Jean Béjot

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Reims, France

Titular Bishop of Cassandria


Events

DateAgeEventTitle
23 Aug 1896Born
20 Dec 192428.3Ordained DeaconDeacon of Besançon, France
29 Jun 192528.8Ordained PriestPriest of Besançon, France
19 Apr 194750.6AppointedAuxiliary Bishop of Besançon, France
19 Apr 194750.6AppointedTitular Bishop of Cassandria
1 Jul 194750.8Ordained BishopTitular Bishop of Cassandria
24 Nov 195559.2AppointedAuxiliary Bishop of Reims, France
20 Aug 197174.9RetiredAuxiliary Bishop of Reims, France
25 Jul 198790.9DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Reims, France

MicroData Summary for Georges-Stanislas-Jean Béjot (VIAF: 9842853)
Bishop Georges-Stanislas-Jean Béjot (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Reims

EventPlace
Birth PlaceBesançon, Archdiocese of Besançon
Ordained DeaconSt-Sulpice, Church, Paris, Archdiocese of Paris
Ordained PriestSt-Sulpice, Seminary, Chapel, Issy-les-Moulineaux, Archdiocese of Paris
Ordained BishopSaint-Jean-Baptiste, Cathedral, Besançon, Archdiocese of Besançon
Death PlaceReims, Archdiocese of Reims

  • a priest for 62.0 years
  • a bishop for 40.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1947, Number 63
  • od/c01/loc: AJ, 3 Jul 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 21 Jul 2018

Quantcast