Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph-Lucien Giray

Deceased

Bishop Emeritus of Cahors

Titular Archbishop of Selymbria


Events

DateAgeEventTitle
21 Mar 1864BornChanas
26 May 188824.2Ordained PriestPriest of Grenoble, France
15 Feb 191853.9AppointedBishop of Cahors, France
1 May 191854.1Ordained BishopBishop of Cahors, France
13 Feb 193671.9RetiredBishop of Cahors, France
13 Feb 193671.9AppointedTitular Bishop of Lycopolis
14 Apr 193874.1AppointedTitular Archbishop of Selymbria
3 Mar 193975.0DiedBishop Emeritus of Cahors, France

MicroData Summary for Joseph-Lucien Giray:
Archbishop Joseph-Lucien Giray (born , died ) Bishop Emeritus of Cahors

  • a priest for 50.8 years
  • a bishop for 20.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: LC
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1918, Number 23
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 119

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013