Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jean-Baptiste Castanier, M.E.P. †

Deceased

Bishop Emeritus of Osaka

Titular Bishop of Zenopolis in Isauria


Events

DateAgeEventTitle
7 Jan 1877BornLacapelle-de-Fraisse, France
23 Sep 189922.7Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
6 Jul 191841.5AppointedBishop of Osaka, Japan
29 Aug 191841.6Ordained BishopBishop of Osaka, Japan
29 Nov 194063.9ResignedBishop of Osaka, Japan
29 Nov 194063.9AppointedTitular Bishop of Zenopolis in Isauria
12 Mar 194366.2DiedBishop Emeritus of Osaka, Japan

MicroData Summary for Jean-Baptiste Castanier:
Bishop Jean-Baptiste Castanier M.E.P. (born , died ) Bishop Emeritus of Osaka

  • a priest for 43.5 years
  • a bishop for 24.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: JPG
  • c3+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1918, Number 39

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013