Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Bronisław Dąbrowski, F.D.P. †

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Warszawa {Warsaw}, Poland

Titular Archbishop of Hadrianotherae


Events

DateAgeEventTitle
2 Nov 1917Born
8 Sep 193618.8First VowsMember of Sons of Divine Providence
10 Jun 194527.6Ordained PriestPriest of Sons of Divine Providence
24 Nov 196144.0AppointedAuxiliary Bishop of Warszawa {Warsaw}, Poland
24 Nov 196144.0AppointedTitular Bishop of Hadrianotherae
25 Mar 196244.3Ordained BishopTitular Bishop of Hadrianotherae
8 Jun 198264.5AppointedTitular Archbishop of Hadrianotherae
27 Feb 199375.3RetiredAuxiliary Bishop of Warszawa {Warsaw}, Poland
25 Dec 199780.1DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Warszawa {Warsaw}, Poland

MicroData Summary for Bronisław Dąbrowski
Archbishop Bronisław Dąbrowski F.D.P. (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Warszawa {Warsaw}

EventPlace
Birth PlaceGrodziec Konin
Death PlaceWarszawa, Archdiocese of Warszawa {Warsaw}

  • a priest for 52.5 years
  • a bishop for 35.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Necrology (back)
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1962, Number 22
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 67, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast