Catholic-Hierarchy DC

Bishop Alexandre Berlioz, M.E.P. †

Deceased

Bishop Emeritus of Hakodate

Titular Bishop of Ostracine


Events

DateAgeEventTitle
12 Sep 1852BornSerrières-en-Chantagne, France
10 Sep 187220.0ProfessedMember of La Société des Missions Etrangères
10 Oct 187523.1Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
24 Apr 189138.6AppointedVicar Apostolic of Hakodate, Japan
24 Apr 189138.6AppointedTitular Bishop of Calynda
15 Jun 189138.8AppointedBishop of Hakodate, Japan
25 Jul 189138.9Ordained BishopBishop of Hakodate, Japan
25 Jul 192774.9RetiredBishop of Hakodate, Japan
25 Jul 192774.9AppointedTitular Bishop of Ostracine
30 Dec 192977.3DiedBishop Emeritus of Hakodate, Japan

MicroData Summary for Alexandre Berlioz:
Bishop Alexandre Berlioz M.E.P. (born , died ) Bishop Emeritus of Hakodate

  • a priest for 54.2 years
  • a bishop for 38.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c3+: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 174, and Page 296

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013