Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ireneus Hayasaka Kyubei

Deceased

Apostolic Administrator of Taiku

Titular Bishop of Sufes


Events

DateAgeEventTitle
16 Dec 1888BornSendai
10 Nov 194253.9AppointedApostolic Administrator of Taiku, Korea (South)
10 Nov 194253.9AppointedTitular Bishop of Sufes
25 Dec 194254.0Ordained BishopTitular Bishop of Sufes
6 Jan 194657.1DiedApostolic Administrator of Taiku, Korea (South)

MicroData Summary for Ireneus Hayasaka Kyubei:
Bishop Ireneus Hayasaka Kyubei (born , died ) Apostolic Administrator of Taiku

  • a bishop for 3.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1942, Number 67

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013