Catholic-Hierarchy DC

Bishop Agostino Zampini, O.S.A. †

Deceased

Titular Bishop of Porphyreon


Events

DateAgeEventTitle
22 Aug 1858BornFirenze
12 Apr 188425.6Ordained PriestPriest of Order of St. Augustine
6 Dec 191052.3AppointedTitular Bishop of Porphyreon
6 Jan 191152.4Ordained BishopTitular Bishop of Porphyreon
6 Jun 193778.8DiedTitular Bishop of Porphyreon

MicroData Summary for Agostino Zampini:
Bishop Agostino Zampini O.S.A. (born , died ) Titular Bishop of Porphyreon

  • a priest for 53.2 years
  • a bishop for 26.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 2

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013