Catholic-Hierarchy DC

Oreste Cardinal Giorgi

Deceased

Major Penitentiary of the Apostolic Penitentiary

Cardinal-Priest of Santa Maria in Cosmedin


Events

DateAgeEventTitle
19 May 1856BornValmontone
21 Dec 187822.6Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
7 Dec 191155.6AppointedSecretary of the Congregation of the Council
4 Dec 191660.5AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Cosmedin
4 Dec 191660.5Elevated to Cardinal
12 Mar 191861.8AppointedMajor Penitentiary of the Apostolic Penitentiary
25 May 192367.0AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Cosmedin
26 Apr 192467.9AppointedTitular Archbishop of Ancyra
27 Apr 192467.9Ordained BishopTitular Archbishop of Ancyra
27 Apr 192467.9ResignedTitular Archbishop of Ancyra
30 Dec 192468.6DiedMajor Penitentiary of the Apostolic Penitentiary

MicroData Summary for Oreste Giorgi:
Cardinal Oreste Giorgi (born , died ) Major Penitentiary of Apostolic Penitentiary

  • a priest for 46.0 years
  • a bishop for .7 years
  • a cardinal for 8.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1924, Number 24

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013