Catholic-Hierarchy DC

Gaetano Cardinal De Lai

Deceased

Bishop of Poggio Mirteto

Cardinal-Bishop of Sabina e Poggio Mirteto

Secretary of the Sacred Consistorial Congregation


Events

DateAgeEventTitle
26 Jul 1853BornMalo
16 Apr 187622.7Ordained PriestPriest of Vicenza, Italy
19 Jun 190349.9AppointedPro-Secretary of the Congregation of the Council
11 Nov 190350.3AppointedSecretary of the Congregation of the Council
16 Dec 190754.4Elevated to Cardinal
19 Dec 190754.4AppointedCardinal-Deacon of San Nicola in Carcere
20 Oct 190855.2AppointedSecretary of the Sacred Consistorial Congregation
27 Nov 191158.3AppointedCardinal-Bishop of Sabina
17 Dec 191158.4Ordained BishopCardinal-Bishop of Sabina
7 Aug 192471.0AppointedApostolic Administrator of Poggio Mirteto, Italy
3 Jun 192571.9AppointedCardinal-Bishop of Sabina e Poggio Mirteto
24 Oct 192875.2DiedCardinal-Bishop of Sabina e Poggio Mirteto

MicroData Summary for Gaetano De Lai:
Gaetano Cardinal De Lai (born , died ) Bishop of Poggio Mirteto

  • a priest for 52.5 years
  • a bishop for 16.9 years
  • a cardinal for 20.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 100

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.0, 8 Nov 2014; Data: 12 Nov 2014