Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pietro Alfonso Jorio (Iorio)

Deceased

Archbishop Emeritus of Taranto

Titular Archbishop of Nicomedia


Events

DateAgeEventTitle
20 Apr 1841BornSant'Angelo a Cancelli
22 Sep 186625.4Ordained PriestPriest
27 Feb 188038.9AppointedBishop of Lacedonia, Italy
7 Mar 188038.9Ordained BishopBishop of Lacedonia, Italy
27 Mar 188543.9AppointedArchbishop of Taranto, Italy
15 Nov 190867.6ResignedArchbishop of Taranto, Italy
15 Nov 190867.6AppointedTitular Archbishop of Nicomedia
15 Nov 192180.6DiedArchbishop Emeritus of Taranto, Italy

MicroData Summary for Pietro Alfonso Jorio (Iorio):
Archbishop Pietro Alfonso Jorio (Iorio) (born , died ) Archbishop Emeritus of Taranto

  • a priest for 55.1 years
  • a bishop for 41.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 333, and Page 536
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 271

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 4 Aug 2014