Catholic-Hierarchy DC

Bishop Imre Szabó

Deceased

Apostolic Administrator of Esztergom

Titular Bishop of Thyatira


Events

DateAgeEventTitle
11 Sep 1901BornSorokujfalu
22 Jun 192422.8Ordained PriestPriest
11 Mar 195149.5AppointedAuxiliary Bishop of Esztergom, Hungary
11 Mar 195149.5AppointedTitular Bishop of Thyatira
29 Apr 195149.6Ordained BishopTitular Bishop of Thyatira
21 May 197674.7DiedAuxiliary Bishop of Esztergom, Hungary

MicroData Summary for Imre Szabó:
Bishop Imre Szabó (born , died ) Apostolic Administrator of Esztergom

  • a priest for 51.9 years
  • a bishop for 25.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 37

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013