Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paul-Marie Reynaud, C.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Ningpo [Ningbo]

Titular Bishop of Fussala


Events

DateAgeEventTitle
12 Apr 1854BornSaint-Croix-en-Jarez, France
19 May 187319.1ProfessedMember of Congregation of the Mission
7 Jun 187925.2Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
7 Mar 188429.9AppointedVicar Apostolic of Chekiang {Ce-Kiam}, China
7 Mar 188429.9AppointedTitular Bishop of Fussala
29 Jun 188430.2Ordained BishopTitular Bishop of Fussala
10 May 191056.1AppointedVicar Apostolic of Eastern Chekiang {Ce-Kiam Orientale}, China
23 Feb 192671.9DiedVicar Apostolic of Ningpo [Ningbo], China

MicroData Summary for Paul-Marie Reynaud:
Bishop Paul-Marie Reynaud C.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Ningpo [Ningbo]

  • a priest for 46.7 years
  • a bishop for 41.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 278

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013