Catholic-Hierarchy DC

Bishop Edmond-François Guierry, C.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Eastern Chekiang {Ce-Kiam Orientale}, China

Titular Bishop of Danaba


Events

DateAgeEventTitle
4 Jul 1825Born
1848¹22.4ProfessedMember of Congregation of the Mission
14 Jun 185125.9Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
9 Sep 186439.1AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Northern Chi-Li {Ce-Li Settentrionale} o Pe-Kin, China
9 Sep 186439.1AppointedTitular Bishop of Danaba
30 Apr 186539.8Ordained BishopTitular Bishop of Danaba
4 Dec 186843.4SucceededVicar Apostolic of Northern Chi-Li {Ce-Li Settentrionale} o Pe-Kin, China
21 Jan 187044.5AppointedVicar Apostolic of Eastern Chekiang {Ce-Kiam Orientale}, China
8 Aug 188358.0DiedVicar Apostolic of Eastern Chekiang {Ce-Kiam Orientale}, China

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Edmond-François Guierry
Bishop Edmond-François Guierry C.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Eastern Chekiang {Ce-Kiam Orientale}

EventPlace
Birth PlaceMagny, Archdiocese of Sens (-Auxerre), France
Ordained BishopPeking
Death PlaceNingpo

  • a priest for 32.1 years
  • a bishop for 18.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 239
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1865, Number 7
  • b: Bishops-In-China.com, 1 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast