Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Fédéric-Henri Oury

Deceased

Archbishop Emeritus of Alger

Titular Archbishop of Ptolemais in Thebaide


Events

DateAgeEventTitle
3 May 1842BornVêndôme, France
23 Sep 186523.4Ordained PriestPriest
31 Jan 188542.7SelectedBishop of Guadeloupe et Basse-Terre, Guadeloupe, Antilles
27 Mar 188542.9ConfirmedBishop of Guadeloupe et Basse-Terre, Guadeloupe, Antilles
21 Jun 188543.1Ordained BishopBishop of Guadeloupe et Basse-Terre, Guadeloupe, Antilles
2 Mar 188643.8SelectedBishop of Fréjus, France
10 Jun 188644.1ConfirmedBishop of Fréjus, France
16 Sep 188644.4InstalledBishop of Fréjus, France
3 Jun 189048.1SelectedBishop of Dijon, France
26 Jun 189048.1ConfirmedBishop of Dijon, France
8 Jul 189856.2SelectedArchbishop of Alger, Algeria
28 Nov 189856.6ConfirmedArchbishop of Alger, Algeria
15 Dec 190765.6ResignedArchbishop of Alger, Algeria
29 Apr 190967.0AppointedTitular Archbishop of Ptolemais in Thebaide
6 Feb 192178.8DiedArchbishop Emeritus of Alger, Algeria

MicroData Summary for Fédéric-Henri Oury:
Archbishop Fédéric-Henri Oury (born , died ) Archbishop Emeritus of Alger

  • a priest for 55.4 years
  • a bishop for 35.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c3+: LC
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 89, and Page 248
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 274, and Page 293

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013