Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Pellegrino Luigi Mondaini, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Changsha [Changsha]

Titular Archbishop of Rhusium


Events

DateAgeEventTitle
15 Jan 1868BornVerucchio, Italy
1884¹16.0ProfessedMember of Order of Friars Minor
25 Jul 189022.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
23 Jan 190234.0AppointedVicar Apostolic of Southern Hunan {Hu-Nan Meridionale}, China
23 Jan 190234.0AppointedTitular Bishop of Synaus
20 Apr 190234.3Ordained BishopTitular Bishop of Synaus
3 Dec 192456.9AppointedVicar Apostolic of Changsha [Changsha], China
23 Jul 193062.5ResignedVicar Apostolic of Changsha [Changsha], China
11 Aug 193062.6AppointedTitular Archbishop of Rhusium
19 Dec 193466.9DiedVicar Apostolic Emeritus of Changsha [Changsha], China

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Giovanni Pellegrino Luigi Mondaini:
Archbishop Giovanni Pellegrino Luigi Mondaini O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Changsha [Changsha]

  • a priest for 44.4 years
  • a bishop for 32.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1927
  • b: Annuario Pontificio, Year 1931
  • d: Annuario Pontificio, Year 1935
  • ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 531
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1902, Number 20

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013