Catholic-Hierarchy DC

Bishop Eustachio Vito Modesto Zanoli, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Eastern Hupeh {Hu-P Orientale}

Titular Bishop of Eleutheropolis in Macedonia


Events

DateAgeEventTitle
12 May 1831BornMarbirazzo, Italy
1847¹15.6ProfessedMember of Order of Friars Minor
19 Feb 185422.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
7 Aug 185726.2AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Hupeh {Hu-P}, China
7 Aug 185726.2AppointedTitular Bishop of Eleutheropolis in Macedonia
15 Sep 186130.3Ordained BishopTitular Bishop of Eleutheropolis in Macedonia
1 Sep 186231.3SucceededVicar Apostolic of Hupeh {Hu-P}, China
2 Sep 187039.3AppointedVicar Apostolic of Eastern Hupeh {Hu-P Orientale}, China
17 May 188352.0DiedVicar Apostolic of Eastern Hupeh {Hu-P Orientale}, China

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Eustachio Vito Modesto Zanoli:
Bishop Eustachio Vito Modesto Zanoli O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Eastern Hupeh {Hu-P Orientale}

  • a priest for 29.2 years
  • a bishop for 21.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: LC
  • b: Annuario Pontificio, Year 1872
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 257

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013