Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luigi Ermenegildo Ricci, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Laohokow [Laohekou]

Titular Bishop of Antipyrgos


Events

DateAgeEventTitle
28 Aug 1886BornMontelabreve, Italy
190316.3ProfessedMember of Order of Friars Minor
29 Jun 191023.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
22 Feb 192235.5AppointedVicar Apostolic of Northwestern Hupeh {Hu-Pè Occiduo-Settentrionale}, China
22 Feb 192235.5AppointedTitular Bishop of Antipyrgos
28 May 192235.8Ordained BishopTitular Bishop of Antipyrgos
18 Oct 193044.1ResignedVicar Apostolic of Laohokow [Laohekou], China
26 Nov 193145.2DiedVicar Apostolic Emeritus of Laohokow [Laohekou], China

MicroData Summary for Luigi Ermenegildo Ricci:
Bishop Luigi Ermenegildo Ricci O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Laohokow [Laohekou]

  • a priest for 21.4 years
  • a bishop for 9.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1931
  • d: Annuario Pontificio, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1922, Number 30

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013