Catholic-Hierarchy DC

Bishop Candido Domenico Moro, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Benghazi

Titular Bishop of Uzita


Events

DateAgeEventTitle
22 Apr 1880BornIsolabona, Italy
20 Jan 190221.7Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
14 Jul 193151.2AppointedVicar Apostolic of Cirenaica, Libya
14 Jul 193151.2AppointedTitular Bishop of Uzita
21 Sep 193151.4Ordained BishopTitular Bishop of Uzita
7 Oct 195070.5ResignedVicar Apostolic of Benghazi, Libya
1 Oct 195272.4DiedVicar Apostolic Emeritus of Benghazi, Libya

MicroData Summary for Candido Domenico Moro:
Bishop Candido Domenico Moro O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Benghazi

  • a priest for 50.7 years
  • a bishop for 21.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1931, Number 55

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013