Catholic-Hierarchy DC

Bishop Fabiano Francesco Landi, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Northwestern Hupeh {Hu-Pè Occiduo-Settentrionale}

Titular Bishop of Taenarum


Events

DateAgeEventTitle
10 Mar 1872BornRadda, Italy
188714.8ProfessedMember of Order of Friars Minor
16 Sep 189422.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
16 May 190432.2AppointedVicar Apostolic of Northwestern Hupeh {Hu-Pè Occiduo-Settentrionale}, China
16 May 190432.2AppointedTitular Bishop of Taenarum
2 Oct 190432.6Ordained BishopTitular Bishop of Taenarum
30 Jun 192048.3DiedVicar Apostolic of Northwestern Hupeh {Hu-Pè Occiduo-Settentrionale}, China

MicroData Summary for Fabiano Francesco Landi:
Bishop Fabiano Francesco Landi O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Northwestern Hupeh {Hu-Pè Occiduo-Settentrionale}

  • a priest for 25.8 years
  • a bishop for 15.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • d: Annuario Pontificio, Year 1921
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 132
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1904, Number 49

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013