Catholic-Hierarchy DC

Bishop Henri Lugagne-Delpon

Deceased

Bishop of Pamiers (-Couserans-Mirepoix)


Events

DateAgeEventTitle
9 Jan 1921BornSorgues-Sur-L'Ouvèze
18 Oct 194827.8Ordained PriestPriest
31 May 196847.4AppointedBishop of Pamiers (-Couserans-Mirepoix), France
2 Jul 196847.5Ordained BishopBishop of Pamiers (-Couserans-Mirepoix), France
15 Dec 197049.9DiedBishop of Pamiers (-Couserans-Mirepoix), France

MicroData Summary for Henri Lugagne-Delpon:
Bishop Henri Lugagne-Delpon (born , died ) Bishop of Pamiers (-Couserans-Mirepoix)

  • a priest for 22.2 years
  • a bishop for 2.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013