Catholic-Hierarchy DC

Bishop Charles-Joseph Lemaire, M.E.P. †

Deceased

Coadjutor Vicar Apostolic Emeritus of Kirin [Jilin], China

Titular Bishop of Otrus


Events

DateAgeEventTitle
16 Jan 1900Born
192524.9ProfessedMember of La Société des Missions Etrangères
21 Sep 192929.6Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
11 Jul 193939.4AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Kirin [Jilin], China
11 Jul 193939.4AppointedTitular Bishop of Otrus
15 Nov 193939.8Ordained BishopTitular Bishop of Otrus
16 Nov 194545.8ResignedCoadjutor Vicar Apostolic of Kirin [Jilin], China
16 Nov 194545.8AppointedSuperior General of La Société des Missions Etrangères
7 Aug 196060.5ResignedSuperior General of La Société des Missions Etrangères
22 Apr 199595.2DiedCoadjutor Vicar Apostolic Emeritus of Kirin [Jilin], China

MicroData Summary for Charles-Joseph Lemaire (VIAF: 240487024)
Bishop Charles-Joseph Lemaire M.E.P. (born , died ) Coadjutor Vicar Apostolic Emeritus of Kirin [Jilin]

EventPlace
Birth PlaceBertry, Archdiocese of Cambrai, France
Ordained PriestForeign Missions, Chapel, Paris, Archdiocese of Paris, France
Ordained BishopKirin, Vicariate Apostolic of Kirin [Jilin]
Death PlaceHong-Kong

  • a priest for 65.5 years
  • a bishop for 55.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 144
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1939, Number 71
  • op/c1/loc: AJ, 3 Jul 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 21 Jul 2018

Quantcast