Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gustave-André-Ferdinand Raballand, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Phnom-Penh, Cambodia

Titular Bishop of Eguga


Events

DateAgeEventTitle
30 Oct 1901Born
17 May 192523.5Ordained DeaconDeacon of La Société des Missions Etrangères
6 Jun 192523.6Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
29 Feb 195654.3AppointedVicar Apostolic of Phnom-Penh, Cambodia
29 Feb 195654.3AppointedTitular Bishop of Eguga
1 May 195654.5Ordained BishopTitular Bishop of Eguga
Apr 196260.4ResignedVicar Apostolic of Phnom-Penh, Cambodia
13 Jan 197371.2DiedVicar Apostolic Emeritus of Phnom-Penh, Cambodia

MicroData Summary for Gustave-André-Ferdinand Raballand
Bishop Gustave-André-Ferdinand Raballand M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Phnom-Penh

EventPlace
Birth PlaceLe-Perrier, Diocese of Luçon, France
Ordained DeaconForeign Missions, Chapel, Paris, Archdiocese of Paris, France
Ordained PriestForeign Missions, Chapel, Paris, Archdiocese of Paris, France
Ordained BishopPhnom-Penh, Vicariate Apostolic of Phnom-Penh
Death PlaceMontbeton, Diocese of Montauban, France

  • a priest for 47.6 years
  • a bishop for 16.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • ob/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1956, Number 34
  • od/c01/loc: AJ, 3 Jul 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 11 Jul 2018

Quantcast