Catholic-Hierarchy DC

Bishop André-Jean Vérineux, M.E.P. †

Deceased

Bishop of Yingkou [Yingkow], China


Events

DateAgeEventTitle
4 Nov 1897Born
191921.1ProfessedMember of La Société des Missions Etrangères
23 Sep 192224.8Ordained DeaconDeacon of La Société des Missions Etrangères
23 Dec 192225.1Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
14 Jul 194951.6AppointedBishop of Yingkou [Yingkow], China
16 Oct 194951.9Ordained BishopBishop of Yingkou [Yingkow], China
7 Aug 195254.7AppointedApostolic Administrator of Hwalien, Taiwan
1 Mar 196365.3AppointedApostolic Administrator of Hwalien, Taiwan
25 Jul 197375.7RetiredApostolic Administrator of Hwalien, Taiwan
10 Jan 198385.1DiedBishop of Yingkou [Yingkow], China

MicroData Summary for André-Jean Vérineux (VIAF: 29830886)
Bishop André-Jean Vérineux M.E.P. (born , died ) Bishop of Yingkou [Yingkow]

EventPlace
Birth PlaceReims, Archdiocese of Reims, France
Ordained DeaconForeign Missions, Chapel, Paris, Archdiocese of Paris, France
Ordained PriestForeign Missions, Chapel, Paris, Archdiocese of Paris, France
Ordained BishopMukden
Death PlaceHwalien, Diocese of Hwalien, Taiwan

  • a priest for 60.0 years
  • a bishop for 33.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 97
  • od/c01/loc: AJ, 3 Jul 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 12 Jul 2018

Quantcast