Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gustave-Joseph Deswazières, M.E.P. †

Deceased

Bishop of Beihai [Pakhoi]


Events

DateAgeEventTitle
14 Oct 1882BornTourcoing, France
23 Sep 190522.9Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
15 Feb 192845.3AppointedVicar Apostolic of Pakhoi [Beihai], China
18 Feb 192845.3AppointedTitular Bishop of Maximiana in Numidia
Nov 1928³46.0ResignedVicar Apostolic of Pakhoi [Beihai], China
27 Jan 192946.3Ordained BishopTitular Bishop of Maximiana in Numidia
27 Feb 194057.4AppointedVicar Apostolic of Pakhoi [Beihai], China
11 Apr 194663.5AppointedBishop of Beihai [Pakhoi], China
22 Feb 195976.4DiedBishop of Beihai [Pakhoi], China

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Gustave-Joseph Deswazières:
Bishop Gustave-Joseph Deswazières M.E.P. (born , died ) Bishop of Beihai [Pakhoi]

  • a priest for 53.4 years
  • a bishop for 30.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1929, Number 5

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013