Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jean-Marie Mazé, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Hung Hoá, Viet Nam

Titular Bishop of Sauatra


Events

DateAgeEventTitle
2 Oct 1897Born
20 Dec 192427.2Ordained DeaconDeacon of La Société des Missions Etrangères
6 Jun 192527.6Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
11 Jan 194547.2AppointedVicar Apostolic of Hung Hoá, Viet Nam
11 Jan 194547.2AppointedTitular Bishop of Sauatra
19 Mar 194648.4Ordained BishopTitular Bishop of Sauatra
5 Mar 196062.4ResignedVicar Apostolic of Hung Hoá, Viet Nam
2 Feb 196466.3DiedVicar Apostolic Emeritus of Hung Hoá, Viet Nam

MicroData Summary for Jean-Marie Mazé
Bishop Jean-Marie Mazé M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Hung Hoá

EventPlace
Birth PlaceHenvic, Diocese of Quimper [Cornouailles](-Léon), France
Ordained DeaconForeign Missions, Chapel, Paris, Archdiocese of Paris, France
Ordained PriestForeign Missions, Chapel, Paris, Archdiocese of Paris, France
Ordained BishopPapeete, Vicariate Apostolic of Tahiti {Isole Tahiti}, French Polynesia, Pacific (Oceania)
Death PlacePapeete, Vicariate Apostolic of Tahiti {Isole Tahiti}, French Polynesia, Pacific (Oceania)

  • a priest for 38.6 years
  • a bishop for 17.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1946, Number 19
  • od/c01/loc: AJ, 3 Jul 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 9 Jul 2018

Quantcast