Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Victor Bazin, M.E.P. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Rangoon


Events

DateAgeEventTitle
24 Jan 1905BornSaint-Brieuc-de-Mauron, France
23 Feb 192924.1Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
7 May 195348.3AppointedVicar Apostolic of Rangoon, Myanmar
7 May 195348.3AppointedTitular Bishop of Achyraus
18 Oct 195348.7Ordained BishopTitular Bishop of Achyraus
1 Jan 195549.9AppointedArchbishop of Rangoon, Myanmar
19 Jun 197166.4ResignedArchbishop of Rangoon, Myanmar
26 Jan 197570.0DiedArchbishop Emeritus of Rangoon, Myanmar

MicroData Summary for Victor Bazin:
Archbishop Victor Bazin M.E.P. (born , died ) Archbishop Emeritus of Rangoon

  • a priest for 45.9 years
  • a bishop for 21.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013