Catholic-Hierarchy DC

François-Virgile Cardinal Dubillard

Deceased

Archbishop of Chambéry

Cardinal-Priest of Santa Susanna


Events

DateAgeEventTitle
16 Feb 1845BornSoye
5 Sep 186924.6Ordained PriestPriest of Besançon, France
7 Dec 189954.8SelectedBishop of Quimper [Cornouailles](-Léon), France
14 Dec 189954.8ConfirmedBishop of Quimper [Cornouailles](-Léon), France
24 Feb 190055.0Ordained BishopBishop of Quimper [Cornouailles](-Léon), France
22 Mar 190055.1InstalledBishop of Quimper [Cornouailles](-Léon), France
16 Dec 190762.8AppointedArchbishop of Chambéry, France
27 Nov 191166.8Elevated to Cardinal
30 Nov 191166.8AppointedCardinal-Priest of Santa Susanna
1 Dec 191469.8DiedArchbishop of Chambéry, France

MicroData Summary for François-Virgile Dubillard:
Cardinal François-Virgile Dubillard (born , died ) Archbishop of Chambéry

  • a priest for 45.2 years
  • a bishop for 14.8 years
  • a cardinal for 3.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 227

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013