Catholic-Hierarchy DC

Bishop Goffredo Zaccherini

Deceased

Bishop Emeritus of Jesi

Titular Bishop of Memphis


Events

DateAgeEventTitle
17 Nov 1871BornImola
8 Mar 192048.3AppointedBishop of Civita Castellana, Orte e Gallese, Italy
1 May 192048.5Ordained BishopBishop of Civita Castellana, Orte e Gallese, Italy
15 Jun 192856.6AppointedBishop of Jesi, Italy
11 May 193462.5ResignedBishop of Jesi, Italy
11 May 193462.5AppointedTitular Bishop of Memphis
7 Dec 193867.1DiedBishop Emeritus of Jesi, Italy

MicroData Summary for Goffredo Zaccherini:
Bishop Goffredo Zaccherini (born , died ) Bishop Emeritus of Jesi

  • a bishop for 18.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • d: Annuario Pontificio, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1920, Number 19
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 129

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013