Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Battista Peruzzo, C.P. †

Deceased

Bishop of Agrigento (Girgenti)


Events

DateAgeEventTitle
14 Jul 1878BornMolare
26 Jul 189416.0ProfessedMember of Congregation of the Passion
13 Jan 190122.5Ordained PriestPriest of Congregation of the Passion
5 Jan 192445.5AppointedAuxiliary Bishop of Mantova, Italy
5 Jan 192445.5AppointedTitular Bishop of Euroea in Epiro
10 Feb 192445.6Ordained BishopTitular Bishop of Euroea in Epiro
19 Oct 192850.3AppointedBishop of Oppido Mamertina, Italy
15 Jan 193253.5AppointedBishop of Agrigento (Girgenti), Italy
29 Mar 195273.7AppointedArchbishop (Personal Title) of Agrigento (Girgenti), Italy
20 Jul 196385.0DiedBishop of Agrigento (Girgenti), Italy

MicroData Summary for Giovanni Battista Peruzzo:
Archbishop Giovanni Battista Peruzzo C.P. (born , died ) Bishop of Agrigento (Girgenti)

  • a priest for 62.5 years
  • a bishop for 39.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1962
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1924, Number 6

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013