Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph-Auguste Chevalier, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic of Mysore

Titular Bishop of Hierapolis in Isauria


Events

DateAgeEventTitle
19 Mar 1814BornArc-et-Senans, France
3 Sep 183723.5Ordained PriestPriest of Besançon, France
13 Oct 183723.6ProfessedPriest of La Société des Missions Etrangères
11 Nov 187359.6AppointedVicar Apostolic of Mysore, India
11 Nov 187359.6AppointedTitular Bishop of Germanicopolis
1 Mar 187460.0Ordained BishopTitular Bishop of Germanicopolis
4 Mar 187460.0AppointedTitular Bishop of Hierapolis in Isauria
25 Mar 188066.0DiedVicar Apostolic of Mysore, India

MicroData Summary for Joseph-Auguste Chevalier:
Bishop Joseph-Auguste Chevalier M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic of Mysore

  • a priest for 42.6 years
  • a bishop for 6.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 285, and Page 305

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013