Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Louis (de Sainte Thérèse) Martini, O.C.D. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Verapoly

Titular Archbishop of Cyrrhus


Events

DateAgeEventTitle
1 Mar 1809BornPiscaglia, Italy
15 May 182819.2ProfessedMember of Order of Discalced Carmelites
29 Sep 183223.5Ordained PriestPriest of Order of Discalced Carmelites
7 Jun 183930.2AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Verapoly, India
7 Jun 183930.2AppointedTitular Bishop of Europus
10 Nov 183930.6Ordained BishopTitular Bishop of Europus
1840¹30.8SucceededVicar Apostolic of Verapoly, India
30 Sep 184536.5AppointedTitular Archbishop of Cyrrhus
10 Nov 185546.6ResignedVicar Apostolic of Verapoly, India
12 Jul 188374.3DiedVicar Apostolic Emeritus of Verapoly, India

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Louis (de Sainte Thérèse) Martini
Archbishop Louis (de Sainte Thérèse) Martini O.C.D. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Verapoly

  • a priest for 50.7 years
  • a bishop for 43.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: LC
  • b: Annuario Pontificio, Year 1872
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 171, and Page 190
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1839, Number 26

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 5 Dec 2016