Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ruggero Raffaele Cazzanelli, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Kichow [Qichun]

Titular Bishop of Gindarus


Events

DateAgeEventTitle
4 Dec 1881BornCorné di Brentonico, Italy
189715.1ProfessedMember of Order of Friars Minor
29 Jun 190725.6Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
30 Apr 193048.4AppointedSuperior of Hwangchow, China
1 Jun 193250.5AppointedPrefect of Hwangchow, China
27 Jan 193654.1AppointedVicar Apostolic of Kichow [Qichun], China
27 Jan 193654.1AppointedTitular Bishop of Gindarus
10 May 193654.4Ordained BishopTitular Bishop of Gindarus
31 Jul 194159.7ResignedVicar Apostolic of Kichow [Qichun], China
31 Jul 194159.7AppointedApostolic Administrator of Kichow [Qichun], China
11 Apr 194664.4AppointedApostolic Administrator of Qichun [Kichow], China
26 Sep 194866.8ResignedApostolic Administrator of Qichun [Kichow], China
8 Nov 196078.9DiedVicar Apostolic Emeritus of Kichow [Qichun], China

MicroData Summary for Ruggero Raffaele Cazzanelli:
Bishop Ruggero Raffaele Cazzanelli O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Kichow [Qichun]

  • a priest for 53.4 years
  • a bishop for 24.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1951
  • b: Annuario Pontificio, Year 1961
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 132
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 31

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013