Catholic-Hierarchy DC

Bishop Raymond Dominique Carrerot, O.P. †

Deceased

Bishop of Porto Nacional, Tocatins


Events

DateAgeEventTitle
1 Jun 1863BornPamiers, France
1 Sep 188623.3Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
26 Aug 191249.2AppointedPrelate of Santíssima Conceição do Araguaia, Brazil
26 Aug 191249.2AppointedTitular Bishop of Verinopolis
10 Oct 191249.4Ordained BishopTitular Bishop of Verinopolis
30 Jul 192057.2AppointedBishop of Porto Nacional, Tocatins, Brazil
14 Dec 193370.5DiedBishop of Porto Nacional, Tocatins, Brazil

MicroData Summary for Raymond Dominique Carrerot:
Bishop Raymond Dominique Carrerot O.P. (born , died ) Bishop of Porto Nacional

  • a priest for 47.3 years
  • a bishop for 21.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1912, Number 67

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013