Catholic-Hierarchy DC

Bishop Roland Aboujaoudé

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch} (Maronite), Lebanon

Titular Bishop of Arca in Phoenicia dei Maroniti


Events

DateAgeEventTitle
7 Sep 1930Born
25 Apr 195928.6Ordained PriestPriest
12 Jul 197544.8AppointedAuxiliary Bishop of Antiochia {Antioch} (Maronite), Lebanon
12 Jul 197544.8AppointedTitular Bishop of Arca in Phoenicia dei Maroniti
23 Aug 197544.9Ordained BishopTitular Bishop of Arca in Phoenicia dei Maroniti
6 Jun 201180.7RetiredAuxiliary Bishop of Antiochia {Antioch} (Maronite), Lebanon
2 May 201988.6DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch} (Maronite), Lebanon

MicroData Summary for Roland Aboujaoudé
Bishop Roland Aboujaoudé (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch}

EventPlace
Birth PlaceJall-Eddib
Death PlaceNotre-Dame des Secours, Hospital, Byblos

  • a priest for 60.0 years
  • a bishop for 43.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 13 Aug 2011
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 139
  • r: Annuario Pontificio, Year 2012, Page 837
  • d: CB, 2 May 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.4, 3 Mar 2019; Data: 2 May 2019

Quantcast