Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paul-Emile Saadé

Bishop Emeritus of Batrun (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
9 Jul 1933 BornEhden
12 Apr 195824.8Ordained PriestPriest
2 May 198652.8AppointedAuxiliary Bishop of Antiochia {Antioch} (Maronite), Lebanon
2 May 198652.8AppointedTitular Bishop of Apamea in Syria dei Maroniti
12 Jul 198653.0Ordained BishopTitular Bishop of Apamea in Syria dei Maroniti
5 Jun 199965.9AppointedBishop of Batrun (Maronite), Lebanon
5 Jun 201177.9RetiredBishop of Batrun (Maronite), Lebanon

MicroData Summary for Paul-Emile Saadé:
Bishop Paul-Emile Saadé (born ) Bishop Emeritus of Batrun

Please contact the Bishop through the Eparchy of Batrun (Maronite).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 16 Jan 2012
  • r: CB, 8 Oct 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 9 Oct 2013