Catholic-Hierarchy DC

Bishop Massoud Massoud

Bishop Emeritus of Lattaquié {Laodicea} (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
28 Apr 1940 BornKafroum
2 Aug 197030.3Ordained PriestPriest of Laodicea (Maronite), Syria
23 Jun 200161.2AppointedBishop of Lattaquié {Laodicea} (Maronite), Syria
8 Sep 200161.4Ordained BishopBishop of Lattaquié {Laodicea} (Maronite), Syria
5 Jun 201171.1ResignedBishop of Lattaquié {Laodicea} (Maronite), Syria

MicroData Summary for Massoud Massoud:
Bishop Massoud Massoud (born ) Bishop Emeritus of Lattaquié {Laodicea}

Please contact the Bishop through the Eparchy of Lattaquié {Laodicea} (Maronite).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 16 Jan 2012
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 164, Number 14,042
  • r: CB, 8 Oct 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 9 Oct 2013