Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gabriel Toubia

Deceased

Archbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
15 Aug 1930BornDarbechtar
16 Apr 196029.7Ordained PriestPriest
2 Jul 199362.9AppointedArchbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Maronite)
31 Jul 199363.0Ordained BishopArchbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Maronite)
6 Apr 199766.6DiedArchbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Maronite)

MicroData Summary for Gabriel Toubia:
Archbishop Gabriel Toubia (born , died ) Archbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus}

  • a priest for 37.0 years
  • a bishop for 3.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 139, Number 12,333
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 137, Number 12,238
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013