Catholic-Hierarchy DC

Bishop Mansour Hobeika

Deceased

Bishop of Zahleh (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
20 Dec 1941BornHadeth-Baalbek (Béqaa)
9 Jun 196826.5Ordained PriestPriest
12 Sep 200260.7AppointedBishop of Zahleh (Maronite), Lebanon
26 Oct 200260.8Ordained BishopBishop of Zahleh (Maronite), Lebanon
28 Oct 201472.9DiedBishop of Zahleh (Maronite), Lebanon

MicroData Summary for Mansour Hobeika:
Bishop Mansour Hobeika (born , died ) Bishop of Zahleh

  • a priest for 46.4 years
  • a bishop for 12.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Number 14,278
  • d: CB, 28 Oct 2014

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v2.9.9, 5 Oct 2014; Data: 29 Oct 2014