Catholic-Hierarchy DC

Bishop Philippe Boutros Chebaya

Deceased

Bishop Emeritus of Baalbek-Deir El-Ahmar (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
20 May 1920BornBécharré
25 Mar 194423.8Ordained PriestPriest of Batrun (Maronite), Lebanon
9 Jun 199070.1AppointedBishop of Baalbek-Deir El-Ahmar (Maronite), Lebanon
5 Aug 199070.2Ordained BishopBishop of Baalbek-Deir El-Ahmar (Maronite), Lebanon
10 Jun 199575.1RetiredBishop of Baalbek-Deir El-Ahmar (Maronite), Lebanon
8 Oct 200282.4DiedBishop Emeritus of Baalbek-Deir El-Ahmar (Maronite), Lebanon

MicroData Summary for Philippe Boutros Chebaya:
Bishop Philippe Boutros Chebaya (born , died ) Bishop Emeritus of Baalbek-Deir El-Ahmar

  • a priest for 58.5 years
  • a bishop for 12.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 127, Number 11,430
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013