Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pierre Callaos

Deceased

Archbishop of Alep [Beroea, Halab] (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
30 Jun 1922BornAlep
27 Mar 194825.7Ordained PriestPriest
9 Jun 199067.9AppointedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Maronite), Syria
12 Aug 199068.1Ordained BishopArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Maronite), Syria
16 Mar 199774.7DiedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Maronite), Syria

MicroData Summary for Pierre Callaos:
Archbishop Pierre Callaos (born , died ) Archbishop of Alep [Beroea, Halab]

  • a priest for 49.0 years
  • a bishop for 6.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 126, Number 11,379
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013