Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Paul Nabil El-Sayah

Curial Bishop of Antiochia {Antioch} (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
26 Dec 1939 BornAin El-Kharroubé
6 Aug 196727.6Ordained PriestPriest
8 Jun 199656.5AppointedArchbishop of Haifa and the Holy Land {Haifa e Terra Santa} (Maronite), Israel
8 Jun 199656.5AppointedPatriarchal Exarch of Jerusalem and Palestine {Gerusalemme e Palestina} (Maronite), Palestine
8 Jun 199656.5AppointedPatriarchal Exarch of Jordan {Giordania} (Maronite)
5 Oct 199656.8Ordained BishopArchbishop of Haifa and the Holy Land {Haifa e Terra Santa} (Maronite), Israel
6 Jun 201171.4SelectedCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Maronite), Lebanon
25 Jun 201171.5ConfirmedCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Maronite), Lebanon

MicroData Summary for Paul Nabil El-Sayah:
Archbishop Paul Nabil El-Sayah (born ) Curial Bishop of Antiochia {Antioch}

Please contact the Archbishop through the Patriarchate of Antiochia {Antioch} (Maronite).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 25 Jun 2011
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 147, Number 12,851

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 27 Jan 2014