Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antoine Torbey

Deceased

Bishop Emeritus of Lattaquié {Laodicea} (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
15 Sep 1925BornBsatine
24 Mar 195125.5Ordained PriestPriest of Lattaquié {Laodicea} (Maronite), Syria
2 May 198660.6AppointedBishop of Lattaquié {Laodicea} (Maronite), Syria
12 Jul 198660.8Ordained BishopBishop of Lattaquié {Laodicea} (Maronite), Syria
23 Jun 200175.8RetiredBishop of Lattaquié {Laodicea} (Maronite), Syria
9 Aug 200478.9DiedBishop Emeritus of Lattaquié {Laodicea} (Maronite), Syria

MicroData Summary for Antoine Torbey:
Bishop Antoine Torbey (born , died ) Bishop Emeritus of Lattaquié {Laodicea}

  • a priest for 53.4 years
  • a bishop for 18.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013