Catholic-Hierarchy DC

Bishop James Edward Walsh, M.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Kongmoon [Jiangmen]

Titular Bishop of Sata


Events

DateAgeEventTitle
30 Apr 1891BornCumberland, MD, USA
191220.6ProfessedMember of Catholic Foreign Mission Society of America
7 Dec 191524.6Ordained PriestPriest of Catholic Foreign Mission Society of America
12 Mar 192432.8AppointedPrefect of Kongmoon [Jiangmen], China
1 Feb 192735.7AppointedVicar Apostolic of Kongmoon [Jiangmen], China
1 Feb 192735.7AppointedTitular Bishop of Sata
22 May 192736.0Ordained BishopTitular Bishop of Sata
Jul 1936³45.1ResignedVicar Apostolic of Kongmoon [Jiangmen], China
Jul 1936³45.1AppointedSuperior General of Catholic Foreign Mission Society of America
7 Aug 194655.2ResignedSuperior General of Catholic Foreign Mission Society of America
29 Jul 198190.2DiedVicar Apostolic Emeritus of Kongmoon [Jiangmen], China

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for James Edward Walsh:
Bishop James Edward Walsh M.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Kongmoon [Jiangmen]

  • a priest for 65.6 years
  • a bishop for 54.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c4: Le Petit Episcopologe, Issue 132
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1927, Number 27

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.8, 27 Jul 2015; Data: 13 Aug 2015