Catholic-Hierarchy DC

José Cardinal da Costa Nuñes

Deceased

Archbishop Emeritus of Goa e Damão

Cardinal-Priest of Santa Prisca


Events

DateAgeEventTitle
15 Mar 1880BornCandelaria, Portugal
26 Jul 190323.4Ordained PriestPriest of Macau, China
16 Dec 192040.8AppointedBishop of Macau, China
20 Nov 192141.7Ordained BishopBishop of Macau, China
11 Dec 194060.7AppointedArchbishop of Goa e Damão, India
11 Dec 194060.7AppointedPatriarch of East Indies, India
16 Dec 195373.8ResignedArchbishop of Goa e Damão, India
16 Dec 195373.8AppointedTitular Archbishop of Odessus
16 Dec 195373.8AppointedVice-Chamberlain of the Apostolic Chamber
19 Mar 196282.0Elevated to Cardinal
19 Mar 196282.0AppointedCardinal-Priest of Santa Prisca
19 Mar 196282.0ResignedVice-Chamberlain of the Apostolic Chamber
29 Nov 197696.7DiedArchbishop Emeritus of Goa e Damão, India

MicroData Summary for José da Costa Nuñes:
Cardinal José da Costa Nuñes (born , died ) Archbishop Emeritus of Goa e Damão

  • a priest for 73.3 years
  • a bishop for 55.0 years
  • a cardinal for 14.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 150, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1921, Number 85

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013