Catholic-Hierarchy DC

Bishop Frederick Anthony Donaghy, M.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Wuzhou [Wuchow], China


Events

DateAgeEventTitle
13 Jan 1903Born
192824.9ProfessedMember of Catholic Foreign Mission Society of America
27 Jan 192926.0Ordained PriestPriest of Catholic Foreign Mission Society of America
20 Jul 193936.5AppointedVicar Apostolic of Wuchow [Wuzhou], China
20 Jul 193936.5AppointedTitular Bishop of Setea
21 Sep 193936.6Ordained BishopTitular Bishop of Setea
11 Apr 194643.2AppointedBishop of Wuzhou [Wuchow], China
1983²79.9RetiredBishop of Wuzhou [Wuchow], China
5 Feb 198885.0DiedBishop Emeritus of Wuzhou [Wuchow], China

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Frederick Anthony Donaghy
Bishop Frederick Anthony Donaghy M.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Wuzhou [Wuchow]

EventPlace
Birth PlaceNew Bedford, MA, Diocese of Fall River, Massachusetts, USA
Ordained BishopFall River, Diocese of Fall River, Massachusetts, USA
Death PlaceMiaoli City, Taiwan

  • a priest for 59.0 years
  • a bishop for 48.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1939, Number 49
  • b: Bishops-In-China.com, 31 Dec 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.9, 13 Apr 2020; Data: 3 May 2020

Quantcast