Catholic-Hierarchy DC

Bishop Raymond Aloysius Lane, M.M. †

Deceased

Superior General Emeritus of Catholic Foreign Mission Society of America

Titular Bishop of Hypaepa


Events

DateAgeEventTitle
2 Jan 1894BornLawrence, MA, USA
191319.0ProfessedMember of Catholic Foreign Mission Society of America
8 Feb 192026.1Ordained PriestPriest of Catholic Foreign Mission Society of America
14 Apr 193238.3AppointedPrefect of Fushun [Fushun], China
13 Feb 194046.1AppointedTitular Bishop of Hypaepa
13 Feb 194046.1AppointedVicar Apostolic of Fushun [Fushun], China
11 Jun 194046.4Ordained BishopTitular Bishop of Hypaepa
11 Apr 194652.3AppointedBishop of Fushun [Fushun], China
7 Aug 194652.6AppointedSuperior General of Catholic Foreign Mission Society of America
6 Aug 195662.6ResignedSuperior General of Catholic Foreign Mission Society of America
31 Jul 197480.6DiedSuperior General Emeritus of Catholic Foreign Mission Society of America

MicroData Summary for Raymond Aloysius Lane:
Bishop Raymond Aloysius Lane M.M. (born , died ) Superior General Emeritus of Catholic Foreign Mission Society of America

  • a priest for 54.5 years
  • a bishop for 34.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1940, Number 38

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013