Catholic-Hierarchy DC

Ricardo Jamin Cardinal Vidal

Deceased

Archbishop Emeritus of Cebu, Philippines

Cardinal-Priest of Santi Pietro e Paolo a Via Ostiense


Events

DateAgeEventTitle
6 Feb 1931Born
17 Mar 195625.1Ordained PriestPriest of Lucena, Philippines
10 Sep 197140.5AppointedCoadjutor Bishop of Malolos, Philippines
10 Sep 197140.5AppointedTitular Bishop of Claternae
30 Nov 197140.8Ordained BishopTitular Bishop of Claternae
22 Aug 197342.5AppointedArchbishop of Lipa, Philippines
13 Apr 198150.1AppointedCoadjutor Archbishop of Cebu, Philippines
24 Aug 198251.5SucceededArchbishop of Cebu, Philippines
25 May 198554.3Elevated to Cardinal
25 May 198554.3AppointedCardinal-Priest of Santi Pietro e Paolo a Via Ostiense
15 Oct 201079.6RetiredArchbishop of Cebu, Philippines
18 Oct 201786.6DiedArchbishop Emeritus of Cebu, Philippines

MicroData Summary for Ricardo Jamin Vidal (VIAF: 163505422)
Ricardo Jamin Cardinal Vidal (born , died ) Archbishop Emeritus of Cebu

EventPlace
Birth PlaceMogpog, Diocese of Lucena
Ordained PriestSan Fernando, Cathedral, Lucena, Diocese of Lucena
Ordained BishopSan Fernando, Cathedral, Lucena, Diocese of Lucena
Death PlacePerpetual Succor, Hospital, Cebu City, Archdiocese of Cebu

  • a priest for 61.5 years
  • a bishop for 45.8 years
  • a cardinal for 32.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 15 Oct 2010
  • d: CB, 17 Oct 2017

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.7, 12 Sep 2017; Data: 18 Oct 2017